NAIA Regional Recap for May 7

NAIA Champions of CharacterRegion II – At Azusa Pacific University:

Concordia-Irvine 4, Cal Baptist 3 (10 inn.) (Cal Baptist eliminated)
Cameron Bayne hit a two-run home run and got a save for the Eagles. Enrique Lechuga, who had only two hits this year, batted in the winning run. Steve Goins pitched 10 innings for the Lancers, struck out 15.

Azusa Pacific 9, Point Loma Nazarene 6 (Point Loma Nazarene eliminated)

Fresno Pacific 8, Biola 5

Thursday, May 8 (see http://www.gsacsports.org/gsacbase.html for times):

#4 Azusa Pacific vs. #10 Fresno Pacific
Concordia-Irvine vs. #20 Biola

Region III – At Comet Field, Mayville, ND:

Dickinson State 18, Morningside 10

Jamestown 12, Northwestern 1 (mercy-ruled after 7 innings)

Mayville State 10, Briar Cliff 5

Thursday, May 8 (All times CST):

10 AM: Morningside vs. Northwestern (loser out)
1 PM: Dickinson State vs. Briar Cliff
4 PM: Mayville State vs. Jamestown

Region IV – At Hobart-Detter Field, Hutchinson, KS:

Bethany 4, Bellevue 3

Kansas Wesleyan vs. York (late)

Thursday, May 8 (All times CDT):

9 AM: Park vs. Friends
11 AM: #11 Bellevue vs. Kansas Wesleyan-York loser (loser out)
2:30 PM: Bethany vs. 9 AM loser
6 PM: Kansas Wesleyan-York winner vs. 9 AM winner

Region V – At Lindenwood University, St.Charles, MO:

The first scheduled game was stopped by rain in the fifth inning, with #24 Missouri Baptist leading Culver-Stockton 4-0. The schedule for this game and the remaining games will be decided Thursday morning.

Region VI - At Jim Wade Stadium, Oklahoma City University:

All games scheduled for today were postponed until Thursday, May 8 (All times CDT):

11 AM: Northwood (TX) vs. #25 Texas Wesleyan (loser out)
2:30 PM: #1 Lubbock Christian vs. #13 Wayland Baptist
6 PM: #5 Oklahoma City vs. #21 Oklahoma Baptist

Lubbock Christian games are webcast by Texas Sports Radio Network.

Region VII - At University of Saint Francis, Joliet, IL:

Saint Francis 11, Judson 5 (Judson eliminated)

Iowa Wesleyan 10, William Penn 8

Thursday, May 8 (All times CST):

11 AM: Saint Ambrose vs. Saint Xavier
3 PM: Iowa Wesleyan vs. 11 AM winner
7 PM: #12 Saint Francis vs. 11 AM loser

Region VIII – At Huntington University, Huntington, IN:

Huntington 12, Indiana Tech 3

Remaining games postponed until Thursday, May 8 (All times EDT):

1 PM: #16 Madonna vs. #19 Spring Arbor
4 PM: Indiana Tech vs. Madonna-Spring Arbor loser (loser out)

Region IX – At Thurman Munson Stadium, Canton, OH:

Urbana 4, Malone 0

Ohio Dominican 14, Mt. Vernon Nazarene 13 (10 innings)

Mt. Vernon Nazarene 9, Malone 4 (#22 Malone eliminated)

Thursday, May 8 (All times EDT):

10 AM: Urbana vs. Ohio Dominican
1 PM: Mt. Vernon Nazarene vs. 10 AM loser

Region X – At Haverhill Stadium, Haverhill, MA:

SUNY Canton 11, Vermont Tech 3

Fisher 26, Saint Joseph 1

Vermont Tech 19, Saint Joseph 9

Thursday, May 8 (All times EDT):

11 AM: SUNY-Canton vs. Fisher
3 PM: Vermont Tech vs. 11 AM loser
7 PM: 11 AM winner vs. 3 PM winner

Region XI - At Cumberland University, Lebanon, TN:

Trevecca Nazarene 14, U. of the Cumberlands 5 (U. of the Cumberlands eliminated)

Martin Methodist 18, Lambuth 7 (Lambuth eliminated)

Cumberland vs. Campbellsville was suspended in the eighth inning, with the score 5-5

Thursday, May 8 (All times CST):

9 AM: Resumption of Cumberland vs. Campbellsville
10 AM: Martin Methodist vs. Cumberland-Campbellsville winner
1 PM: Trevecca Nazarene vs. Cumberland-Campbellsville loser
4 PM: 10 AM loser vs 1 PM winner

Cumberland U. games are webcast at http://www.cumberland.edu/athletics/.

Region XII – At Hunter Wright Stadium, Kingsport, TN:

Union 6, Indiana-Southeast 1

Virginia-Wise 4, King 3

Tennessee Wesleyan 10, Brescia 1

Thursday, May 8 (All times EDT):

noon: #14 Union vs. Virginia-Wise
3:30 PM: King vs. Tennessee Wesleyan
7 PM: Indiana-Southeast vs. Brescia (loser out)

Region XIII - At Lee University, Cleveland, TN:

Southern Polytechnic 3, Belhaven 1 (Belhaven eliminated)

Auburn-Montgomery 20, Lee 5

LSU-Shreveport 7, U. of Mobile 5 (10 innings)

Thursday, May 7 (All times EST):

noon: #15 Auburn-Montgomery vs. #18 LSU-Shreveport
3:30 PM: Southern Polytechnic vs. #8 U. of Mobile

Lee games are webcast by Teamline.

Region XIV – At Chain of Lakes Park, Winter Haven, FL:

Warner Southern 8, Northwood (FL) 0 (Northwood eliminated)

Embry-Riddle 4, Warner Southern 3
The Eagles win the Region XIV championship. They got all their runs in the second inning, on a two-RBI single by Tommy Cauley, and RBI singles by Matt Steele and Aaron Tea.

Region I – At Nat Bailey Stadium, Vancouver, BC:

Thursday, May 8 (All times PDT):

2 PM: #1 Lewis-Clark State vs. Concordia-Portland
6 PM: British Columbia vs. College of Idaho

All Lewis-Clark State games are webcast by KOZE. All British Columbia games are webcast by 777online.

  • http://tbirdbaseball.net/ Bob Broughton

    More info on the Region II tournament, courtesy of “SGAstumpJ” and “Region Two” on the http://baseball.victorysportsnetwork.com/ message board:

    In game 1, Goins threw all 10 innings and 150 pitchers in the losing effort and final game of his very impressive career at CBU.

    In game 2, Point Loma had APU early but a Kirk Neiwenheis (?) grand slam put APU up 6-5 and they went on to win 9-5

    In game 3, Biola played some shaky defense and a couple of Fresno home runs powered them to the 8-5 victory. Biola left the bases loaded in the 8th and grounded into a double play in the 9th.

    Thursday’s action:

    Game 7: Azusa Pacific vs. Fresno Pacific, 11:00
    Game 8: Biola vs. Concordia, 2:15 (or 30 minutes after Game 7)
    Game 9: APU/FPU loser vs. BU/CUI winner, 5:30 (or 30 minutes after Game 8 )

    More info on Region XIV from “teamjp”:

    In the only close game of the three-day tournament, Embry-Riddle wins the Region XIV Championship by a score of 4-3. The title is the sixth in the last seven years for the Eagles.

    John Keravich pitches 4.2 scoreless innings out of the bullpen to get the win. Aaron Varnum gets the final three outs of the game to post his 12th save of the year.